Elon-exit / by Kuba Filipowski

  1. Nie pisałem o Twitterze od jakiegoś czasu bo temat mnie trochę zmęczył, chciałem też dać więcej czasu Elonowi, żeby mógł zaprezentować nam lepiej wizję na rozwój mojej ulubionej aplikacji.

  2. Wizja rzeczywiście się pojawiła. Nie było w niej informacji na temat nowego podejścia do wolności słowa,ale była zapowiedź nowych funkcji: lepszych reklam (?), szyfrowanych prywatnych wiadomości, długich tweetów i kolejnej, lepszej wersji weryfikacji.

    1. Poprzednia wersja weryfikacji, wyklikana na szybko jeszcze przed drugą turą zwolnień w Twitterze, była klapą. Spowodowała wiele zamieszania i problemów dla reklamodawców.

  3. Co wydarzyło od tego czasu?

    1. Elon zatrudnił dwoje dziennikarzy, żeby opisali jak poprzednia ekipa Twittera współpracowała z rządem USA. Nowe wątki na ten temat pojawiają się co jakiś czas. Dziennikarze czytają stare maile i slacka i opisują decyzje moderacyjne, shadow bany itd.

    2. Dla mnie to nuda, ale myślę, że to dobry kierunek, żeby zapraszać dziennikarzy, żeby opisywali kluczowe decyzje moderacyjne na platformie.

    3. Jeszcze lepiej byłoby gdyby platformy musiały publikować komunikację na temat tych decyzji i sposób w jaki są one podejmowane same z siebie, proaktywnie, żeby każdy z nas mógł sobie to poczytać.

    4. Elon przywrócił wielu zbanowanych użytkowników w tym Trumpa i Jordana Petersona.

      1. Trump nie wrócił, Peterson zaczął się podlizywać. Przy okazji Twitter przywrócił znanego neo-nazistę. Nie mam na myśli Kanye.

    5. Powstało zero nowych funkcji w aplikacji. Nie ma lepszych reklam, szyfrowanych wiadomości, długich tweetów. Programista, który miał poprawić wyszukiwarkę, znany hacker, George Hotz chyba się poddał. Nowa weryfikacja wróciła.

  4. Ostatnie newsy z Twittera to:

    1. Ban konta ElonJet, które publikowało informacje na temat lotów prywatnego odrzutowca Elona. Oraz banowanie dziennikarzy, którzy o tym napisali.

      1. Nie ma transparentnego “Twitter Files” na temat tych banów.

    2. Pojawiła się nowa wytyczna Twittera dotycząca linkowania do konkurencji. Przez jakiś czas, nie można było linkować z Twittera do innych serwisów społecznościowych takich jak Instagram, Facebook i Mastodon.

      1. Jedną z ofiar nowego regulaminu był słynny inwestor, twórca Y Combinator, Paul Graham, który dostała bana za opublikowanie linku do Mastodona. Jego konto zostało już przywrócone.

  5. W miedzy czasie Elon podobno szuka inwestorów i sprzedaje udziały w Tesli. Kurs akcji Tesli spadł o 33% od 27 października, kiedy to Elon kupił Twittera.

    1. Ten wątek jest ciekawy bo wiemy, że Elon przepłacił za Twittera. Informował też pracowników Twittera, że firma ma problemy finansowe i jest na drodze do bankructwa.

    2. Zakup Twittera był częściowo lewarowany długiem. Pytanie ile tego długu jest zabezpieczone majątkiem Elona i przy jakim poziomie wyceny Tesli bank może zrobić margin call?

    3. Tesla to bardzo dobra spółka, szybko rośnie, ma dobrą marżę, Model Y jest jednym z najlepiej sprzedających się aut na świecie. Wycena Tesli odzwierciedla te atuty: jest nadal wyższa niż wycena Toyoty, Mercedesa, BMW, GM i Forda razem wziętych.

    4. Pytanie jak Tesla i jej kurs akcji poradzi sobie w bardziej stagnacyjnej gospodarce, droższym leasingu, większej konkurencji i z CEO spędzającym dużo czasu na Twitterze.

    5. Elon sprzedający akcje nie napawa optymizmem inwestorów Tesli. Można to odczytywać jako zabezpieczenie przez margin callem na zasadzie: lepiej sprzedam sam teraz, niż żeby mój bank sprzedał za mnie, przy gorszym kursie akcji, za pół roku.

  6. Dziś w nocy Elon wrzucił ankietę z pytaniem czy odejść ze stanowiska szefa Twittera. Głos oddało 16M użytkowników. 57% kliknęło, że powinien odejść.

  7. Kilka minut po ogłoszeniu ankiety, na nowego CEO zgłosił się już jeden z fanbojów Elona, Lex Friedman, znany podcaster i researcher współpracujący z MIT. Elon odpisał, że warunkiem byłoby zainwestowanie przez Lexa wszystkiego co ma w Twittera wiedząc, że firma jest na drodze do bankructwa od maja. Lex przyjął warunki.

    1. Lex jest podcasterem, nigdy nie prowadził żadnego przedsiębiorstwa. Jeśli uważa, że zrobiłby lepszą robotę niż Elon to musi bardzo nisko oceniać dotychczasowe dokonania Elona w Twitterze.

  8. Czy Elon zrezygnuje ze stanowiska i znajdzie kogoś kto poprowadzi Twittera w kierunku sukcesu? Nawet nie próbuję tego przewidzieć.

  9. Genialny przedsiębiorca, wizjoner, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi, Elon Musk nie ogarnia Twittera. Nie da się tego chaosu i destrukcji wartości wytłumaczyć grą w 3D szachy, której nie rozumiemy. To po prostu zwykły chaos i zwykła destrukcja wartości. Zwykła niekompetencja.