Innowacje przez regulacje / by Kuba Filipowski

  1. Jakiś czas temu pisałem, że UE wymusza na Apple, by wpuścił do iOSa inne App Story.

    1. Argumentowałem wtedy, że zamieszanie, które to wywoła będzie w dłuższej perspektywie dobre dla Apple. Potencjalnie niższe przychody z Apple Tax (30% ceny aplikacji i subskrypcji leci do Apple) będą rekompensowane silniejszym ekosystemem aplikacji.

    2. To dobre dla konsumentów bo: potencjalnie oznacza niższe koszty transakcyjne, większy wybór i lepsze doświadczenie użytkownika (próbowaliście ostatnio kupić subskrypcje Netflixa z poziomu aplikacji na iOS?)

    3. W dobrym ekosystemie, platforma konsumuje mniejszość wartości ekonomicznej, która dzięki tej platformie powstała.

    4. Czasem trzeba zmusić do tego platformę regulacją, która dobrowolnie może nie chcieć zrezygnować z krótkoterminowych zysków na rzecz długoterminowego rozwoju ekosystemu lub rynku. Nawet jeśli by było to dla niej korzystne.

    5. Spadek zysku lub przychodów łatwiej jest tłumaczyć sytuacja regulacyjną niż zmianą filozofii na temat roli platformy w tworzeniu rynku.

  2. UE robi nam kolejny prezent. W ramach The Digital Markets Act, EU wymusza na Apple akceptację innych silników przeglądarki niż natywny Webkit.

    1. DMA musi być całkiem dobrze wymyślonym prawem skoro Google i Apple tak je komentują:

    2. Apple: “will create unnecessary privacy and security vulnerabilities for our users while others will prohibit us from charging for intellectual property in which we invest a great deal”

    3. Google: “We’re worried that some of these rules could reduce innovation and the choice available to Europeans.” (za FT)

  3. Na iOS od dawna można pobrać Chrome albo Firefox. Obie te przeglądarki mają swoje unikalne cechy, ale obie działają w oparciu o Webkit, czyli ten sam silnik, na którym oparte jest Safari.

  4. Silnik jest ważny, bo to jedna z istotnych przewag konkurencyjnych przeglądarek. Przeglądarka wyświetla strony internetowe. Strony są tworzone zgodnie ze standardami, które ewoluują wraz z technologią. Im lepiej i szybciej strona działa w danej przeglądarce, tym chętniej korzystają z tej przeglądarki użytkownicy.

  5. Dzisiejsze strony są  skomplikowane. Cała rewolucja SaaS opiera się w dużym stopniu na skomplikowanych stronach internetowych. Piszę ten artykuł na skomplikowanej stronie internetowej, która działa świetnie na desktopie, ale słabo na iOS.

  6. Dlaczego? Dlatego, że Safari na iOS to dobra przeglądarka, ale nie ma niektórych funkcji, które mają współczesne przeglądarki.

  7. Twórcy Webkit (Apple) podejmują wybory odnośnie interpretowania zachowań użytkownika przeglądarki, wydajności, poziomu integracji z systemem operacyjnym i jego API.

  8. Wybory produktowe dotyczące Webkit, nie są podejmowane w próżni. Są częścią strategii Apple. Strategii w której ważnym elementem jest promowanie i wspieranie natywnych aplikacji, dostępnych przez domyślny App Store.

  9. Dlatego Figma działa świetnie w przeglądarce Brave opartej o silnik Blink (wspierany przez Google, Microsoft i innych), a kiepsko na iPadOS.

  10. Sytuacja z przeglądarkami w iOS jest taka, że możesz mieć dowolną pod warunkiem, że jest oparta o silnik kontrolowany przez Apple. W rezultacie wybór jest pozorny.

  11. To ma się zmienić dzięki EU. W krótce powinniśmy mieć możliwość instalowania przeglądarek opartych o inne silniki. To sprawia, że Apple będzie zmuszone do konkurowania w oparciu o jakość swojego silnika, a nie siłę kontrolowania systemu operacyjnego.

  12. Apple jeszcze nie musi konkurować, ale ewidentnie już się do tej konkurencji szykuje. Regulacje EU wymusiły innowacje w Webkit.

  13. Apple wydało nową wersję beta Webkit i Safari na iOS 16.4.

  14. Sami piszą, że to “to ogromne wydanie, zawierające ponad 135 funkcji w WebKit”. Kluczowe zmiany dotyczą statusu aplikacji webowych w iOS: będą mogły wysyłać notyfikację, które do tej pory były zarezerowane dla aplikacji natywnych.

  15. Tych zmian jest więcej, ale kierunek jest jasny: developerzy tworzący web aplikacje, będą mogli więcej na iOS, co oznacza, że aplikacje webowe, będą lepsze na iOS, co oznacza, że użytkownicy iOS będą ich częściej używać.

  16. To jest ważne. Przypomnijcie sobie kiedy ostatnio instalowaliście nowy program na swoim laptopie? A teraz, kiedy ostatnio zaczęliście używać nowej strony internetowej na tymże laptopie?

    1. No właśnie.

  17. Natywne aplikacje desktopowe zastąpiła przeglądarka, która jest uniwersalnym “opakowaniem” dla innych aplikacji.

  18. Regulacja EU może spowodować istotny odwrót od tworzenia natywnych aplikacji na rzecz aplikacji opartych o web.

  19. Pozornie czysto techniczna zmiana, jakiegoś nerdowskiego silnika do przeglądarki, może spowodować znaczącą zmianę w tym: jak dowiadujemy się o nowych aplikacjach, jak wygląda ich dystrybucja, kto zarabia na pośrednictwie w transakcjach, jak reklamuje się aplikacje, jak tworzy się nowe aplikacje i w jakim kierunku ewoluują aplikacje, których już używamy.

  20. W efekcie, jeśli jakimś nauczycielem jest historia popularności web aplikacji na desktopie, wpuszczenie konkurencyjnych silników przeglądarek, może mieć większe konsekwencje, niż alternatywne App Story na iOS.

  21. Dziękuję EU.