Czy VR jest nam potrzebny? / by Kuba Filipowski

  1. Czytałem artykuł o VR i AR i trudach w jakich, ta kategoria interakcji z komputerem, się rodzi.

  2. Artykuł napisał Matthew Ball, autor książki The Metaverse, entuzjasta idei metaversum, którą definiuje w ten sposób:

    1. trwała i wzajemnie połączona sieć wirtualnych światów 3D, która ostatecznie będzie służyć jako brama do większości doświadczeń online, a także stanowić podstawę większości świata fizycznego.

  3. Ball opisuje wyzwanie techniczne stojące przed twórcami urządzeń do VR/AR. Urządzenia te muszą wyświetlać obraz w 16k z odświeżaniem między 120 Hz a 240 Hz, mieć kilka czujników i kamer, łączność z internetem, pracować na baterii i jednocześnie ważyć poniżej 300 gramów jeśli mamy je nosić na głowie cały dzień.

  4. Porównuje te wymagania do współczesnych konsol typu Playstation 5. Topowe gry na Playstation 5 działają w 4k i 60 Hz odświeżania. Konsole nie mają ekranów (podłączamy je do telewizorów), nie mają kamer, łączność z internetem jest po kablu lub stabilnym wifi, są duże, ciężkie, bardzo się grzeją i są stale podłączone do prądu.

  5. Jak widać, nie ma szans, żeby doświadczenie w VR/AR było porównywalne do gier konsolowych. Nie ma możliwości pełnego zrealizowania specyfikacji urządzenia do VR/AR, którą opisałem wyżej. Konieczne są kompromisy. Dlatego gry i software na VR wyglądają jak z poprzedniej epoki.

  6. VR mierzy się z wyzwaniem stworzenia dobrego urządzenia. Nie ma też atrakcyjnego oprogramowania, który przekonałby szeroką grupę użytkowników do tego, że pomimo niedoskonałości technologii robi ona coś lepiej niż smartfon, komputer lub konsola.

  7. Bell wielokrotnie przypomina, że hardware do VR powoduje mdłości u użytkowników. Podobno wynika to z niskiej częstotliwości odświeżania obrazu.

  8. Ciekawym fragmentem tekstu jest historia kontraktu Microsoftu dla U.S. Army.

    1. the company signed a contract with the U.S. Army worth up to $22B by 2031—and for only 120,000 HoloLens headsets. (…)

    2. in January 2023, Congress denied the Army’s request to draw $400MM of the roughly $21.5B in unspent funds to buy another 7,000 units (…)

    3. This first batch fell short of many field tests throughout 2022, with the military finding 80% to lead to “mission-affecting physical impairments” including headaches, eyestrain, and nausea.

  9. Wydaje mi się, że to jest właśnie fundamentalny problem doświadczenia sprzętu do VR i AR. Ludzie się kiepsko czują gdy z niego korzystają.

  10. Mam wątpliwości czy to się da rozwiązać wyższym odświeżaniem ekranu.

  11. Być może jest tak, że VR i AR jest niekompatybilny z ludzką fizjologią i nawet przy 240 Hz odświeżania obrazu, nie będziemy mogli spędzać w nim dużo czasu.

  12. Jeśli większość ludzi cierpi korzystając z VR, do tego grafika wygląda beznadziejnie i nie ma masowych sposobów użycia pomimo wielu prób i inwestycji, to może to ślepa ulica?

  13. Czy przyszłość będzie gorsza jeśli nasza interakcja z softwarem będzie przebiegała głównie przez patrzenie się na ekran telefonu? Czy potrzebujemy smartfon killera, żeby czuć progress naszej cywilizacji?