Trzy przykłady użycia AI w narzędziach wspierających produktywność / by Kuba Filipowski

  1. Programiści mają Copilota i Ghostwritera, czyli inteligentnych asystentów, którzy już dziś mogą im ułatwić życie i poprawić produktywność.

  2. Powoli pojawiają się narzędzia dla innych zawodów. Część z nich wygląda dość surowo, jak eksperymenty hobbystów, ale z takich eksperymentów rodzą się przełomowe innowacje.

  3. Znalazłem trzy przykłady zastosowania generatywnego AI w narzędziach wspierających produktywność.

  4. Multion.ai - wygląda jak nahackowany proof of concept, ale pomysł jest inspirujący. Multion jest dodatkiem do przeglądarki i pozwala wchodzić w interakcje ze stroną internetową poprzez konwersację z chatem opartym o ChatGPT.

    1. Demo pokazuje, że użytkownik może zapytać o pogodę i dostać odpowiedź w postaci tekstu i wyników wyszukiwania w Google. Może też poprosić o zamówienie burgera i przejść przez cały proces zamówienia odpowiadając na pytania z chata zamiast klikając po stronie internetowej.

    2. Wygląda jakby twórca Multion dostrajał dane ChatGPT tym co aktualnie znajduje się w oknie przeglądarki i generował kod Selenium przy użyciu ChatGPT, żeby manipulować przeglądarką.

    3. Porównajmy to z Siri, która jest wbudowana w macOS i nie potrafi robić nic godnego uwagi.

    4. Byłoby cudownie móc powiedzieć Siri “umów mi fryzjera/lekarza/dentystę na jutro” i w odpowiedzi dostać dokładnie to o co proszę plus wydarzenie w kalendarzu z wszystkimi informacjami.

    5. Multion.ai jest dla mnie zapowiedzią takiej przyszłości.

  5. Auto-Photoshop-StableDiffusion-Plugin - nie jest to może najpiękniejsza nazwa dla cyfrowego produktu, ale za to bardzo deskryptywną. To plugin do Photoshopa ze Stable Diffusion.

    1. Stable Diffusion osadzone bezpośrednio w Photoshopie daje możliwość pracy na warstwach i dużo większej precyzji działania, niż webowy interface.

    2. Artysta tworzy scenę na bazie miksu masek, zdjęć i generowanych obrazów. Korzysta z funkcji text-to-image i image-to-image Stable Diffusion i masek rysowanych w Photoshopie. Łączy te techniki w większe dzieło.

    3. To nie jest tworzenie całej grafiki za pomocą jednego prompta, tylko pełna kontrola nad finalnym efektem przy użyciu nowych technik generowania obrazów.

    4. Na tym demo widać jak ciekawy jest to workflow i jakie rezultaty pozwala osiągnąć plugin.

  6. Narzędzia AI w Intercom - Intercom to popularne narzędzie do obsługi klienta. Wczoraj wdrożyli nowy zestaw narzędzi ułatwiających pracę pracownikom odpowiedzialnym za obsługę klienta.

    1. Podoba mi się to, że Intercom wybrał drogę ułatwiania życia swoim użytkownikom, zamiast próby zastąpienia pracownika obsługi klienta botem AI. We wpisie argumentują to tym, że modele LLM mają problem halucynacji i udzielają odpowiedzi nawet gdy jest niepoprawna.

    2. Myślę, że to dobry kierunek też z tego powodu, że jeśli dany problem wymaga wsparcia obsługi klienta to często wynika to z tego, że coś się faktycznie zepsuło i człowiek musi podjąć jakąś akcję lub decyzję.

    3. Intercom wdrożył możliwość szybkiego podsumowania całej historii wiadomości z danym klientem. Przydatne narzędzie gdy inny pracownik ma przejąć dany problem. Jak często w rozmowie z obsługi klienta trzeba wyjaśniać 3 razy to samo 3 kolejnym ludziom z obsługi? Często. Jak bardzo to jest frustrujące? Bardzo.

    4. Wdrożyli też wsparcie przy pisaniu odpowiedzi do klienta. Pracownik obsługi może napisać odpowiedź w prosty sposób, a model AI przepisuje w tonie, który jest bardziej profesjonalny lub czytelny dla klienta.

  7. Pierwsze dwa projekty to dzieła niezależnych developerów. Multion jest odważnym i kreatywnym eksperymentem. Plugin do Photoshopa wspiera nowy sposób pracy cyfrowego artysty. Narzędzia AI od Intercom to użycie możliwości LLM do stworzenia inkrementalnej innowacji w popularnym produkcie.