Siła konwersacyjnego interfejsu / by Kuba Filipowski

  1. Jak pisałem o premierze ChatGPT to nie spodziewałem się jakie zamieszanie zrobi ten software.

  2. GPT-3 testowałem dużo wcześniej i czułem już możliwości LLM. ChatGPT był ewolucją tego co już wcześniej testowałem. Interfejs konwersacyjny był ciekawy i wydawał się bardziej naturalny, niż ten, który OpenAI wypuściło wcześniej i do którego darmowy dostęp był ograniczony, ale nie spodziewałem się, że tak namiesza.

  3. Wydaje mi się, że nie doceniłem siły darmowego dostępu w połączeniu z interfejsem konwersacyjnym. Konwersacyjność sprawia, że użytkownik może stopniowo poprawiać rezultaty, które dostaje od modelu. W naturalny sposób przekazywać mu instrukcje tak jakby rozmawiał z człowiekiem, i stopniowo dostawać to co chce.

  4. Jest to naturalniejsza interakcja niż pisanie złożonego prompta od samego początku, lub dokładanie kolejnych słów do prompta po to by otrzymać bardziej precyzyjną odpowiedź.

  5. W konwersacji dzieje się to samo. Gdy rozmawiamy z modelem to de facto dodajemy kolejne słowa do prompta, tylko robimy to we fragmentach. Jest to bardziej zbieżne ze sposobem w jaki myślą ludzie. Intuicyjne.

  6. Gdy rozmawiamy z innym człowiekiem to nie robimy długich wykładów, mówimy trochę, szukamy zrozumienia, mówimy więcej, znowu szukamy zrozumienia itd. Łącznie nasza wypowiedź to długi wykład pełen powtórzeń. Jednak to naturalne i sprawia nam przyjemność.

  7. Testowałem wczoraj wtyczkę, która pozwala używać GPT-3 bezpośrednio w polu tekstowym na komputerze. Pisząc notatkę w Notes.app, mogę dodać ++ na końcu zdania i GPT-3 dodaje treść od siebie.

  8. ChatGPT wymusza na mnie kopiowanie i wklejanie rezultatów tego co wypluje model, co jest coś redundantne i bez sensu. Czemu muszę kopiować i wklejać skoro model mógłby mi to sam wklejać w miejsce w którym piszę.

  9. Oczekiwałem, że ta wtyczka to będzie dobra ewolucja i coś czego potrzebuję. Jednak szybko zauważyłem, że to nie to samo co konwersacja z ChatGPT. ChatGPT jest w osobnym miejscu, wymaga copy/paste, ale jest naturalniejsze.

  10. Okno ChatGPT daje osobny kontekst, w tym miejscu szukam, eksperymentuje, próbuję osiągnąć jakiś efekt. Gdy robię to inline od razu w notatce, to gubię kontekst i czuję, że nie wykorzystuję w pełni możliwości modelu.

  11. Takie niuanse sprawiają, że coś jest porywającym, masowym produktem, albo ciekawostką dla nerdów.