Jak się rządzi Chinami? / by Kuba Filipowski

  1. Tekst o Chinach napisany przez insidera

    1. Autor: CAI XIA was a Professor at the Central Party School of the Chinese Communist Party from 1998 to 2012.

    2. Opis tego jak działa Politbiuro Standing Committee (czyli najwyższy organ w partii, który decyduje o kluczowych tematach:

      1. The details of how the Standing Committee operates are a closely guarded secret, but it is widely known that many decisions are made through the circulation of documents dealing with major policy questions, in the margins of which the committee’s members add comments. The papers are written by top leaders in ministries and other party organs, as well as experts from the best universities and think tanks, and to have one’s memo circulated among the Standing Committee members is considered a credit to the writer’s home institution. When I was a professor, the Central Party School set a quota for the production of such memos of about one a month. Authors whose memos were read by the Standing Committee were rewarded with the equivalent of roughly $1,500

        1. Ciekawe czy robią to w jakimś google docsie czy na papierze.

    3. 1982 liderzy Chin wpisali do konstytucji partii zakaz kultu jednostki

    4. Za czasów Hu Jintao (od 2002), Chiny były kolektywnie zarządzane przez 9 osobowy Standing Committee. Każdy z członków mógł zawetować decyzje komitetu. Hu wprowadził też quasi demokratyczny proces wyboru członków Politbiuro.

    5. Xi dostał najwięcej głosów z wszystkich 200 liderów.

    6. Gdy Xi został Sekretarzem Generalnym i potem Prezydentem (2012 i 2013) i Głową Armii, to zaczął pozbywać się kolektywnego zarządzania i poszedł w kierunku konsolidacji władzy.

      1. Jednym ze sposobów było zbudowanie poczucia zagrożenia (framework znany w innych autorytaryzmów). W przypadku Xi zagrożeniem był internet. Zaczął aresztować blogerów i wzmocnił wielki chiński firewall.

      2. Drugim sposobem była kampania antykorupcyjna. Każdy, kto się sprzeciwiał okazywał się skorumpowany.

    7. Xi pozbył się oddzielenia partii od rządu i rządzi przez komisje partyjne, które odpowiadają danemu ministerstwu. Przy okazji zmarginalizował premiera Li Keqianga

    8. Xi zmienił również dynamikę w Standing Committee - wymaga teraz od jego członków okresowych raportów i po ich jakości ocenia ich pracę. Koniec współdzielenia władzy.

    9. Następnie Xi pozbył się kadencyjności urzędu prezydenta.

    10. Xi odświeżył kult jednostki znany z czasów Mao.

    11. Xi podobno uwielbia monologować na spotkaniach komitetu, gada godzinami, jest mikromanagerem, wcina się w mało istotne sprawy, aktywnie zwalcza racjonalnych krytyków jego polityki wewnątrz partii.

    12. Z powodu centralizacji władzy rękach Xi i jego charakteru, gdy Xi popełnia błędy to te błędy mają bezpośrednie przełożenie na kraj i nie są korygowane.

      1. Autor wymienia wiele błędów Xi, które mają negatywny wpływ na pozycje Chin, w tym: agresywną politykę wobec Tajwanu, agresywną politykę związaną z biznesem i karanie przedsiębiorców za niezależność, sojusz z Rosja Putina i przede wszystkim reakcją na pandemię Covida.

    13. Zero Covid Policy sprawiło, że dobrze działające metropolie zmieniają się centra kryzysów humanitarnych. Ta polityka sprawiła, że Xi jest coraz mniej popularny zarówno w partii jak i wśród ludzi.

    14. Jednak Xi zręcznie czyści armię i partię z potencjalnych przeciwników i może być trudno zmienić niezadowolenie w realną zmianę.

    15. Autor uważa, że jedyną “szansą” na wymianę Xi byłaby porażka Chin w wojnie o Tajwan. Wtedy masy i partia pozbyła by się Xi.