Meta nuda; Australijska strategia na covid zadziałała; Samotność; Diffuse the rest / by Kuba Filipowski

  1. W Protocol ciekawy tekst o tym jak Metaverse od Facebooka wygląda na tle Fortnite, popularnej gry. Fortnite wygląda jak zabawa, jak coś co mógłbym robić jak byłbym teraz dzieckiem lub lubiłbym gry.

    1. Tymczasem Zuck u Rogana opwiadał o tym jak bardzo zależy mu, żeby stworzyć dobrą wersję spotkania w VR. Żeby uczestnicy spotkania mieli poczucie, że siedzą w jednym pokoju, patrzą sobie w oczy i widzą swoją mimikę. O tym samym opowiadał John Carmack w rozmowie z Lexem Friedmanem, który doradza Zuckerbergowi w temacie VR. Ta koncentracja na przeniesieniu korporacyjnego spotkania, czegoś co jest wręcz przysłowiowo nudne i utożsamiane z cierpieniem pracy biurowej, do VR brzmi jak najbardziej boomerski pomsył na świecie.

  2. Przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić jak tam Covid. Chciałem zobaczyć jak zadziałała Australijska strategia odpowiedzi na pandemię. Definiuję ją tak: zero covid tak długo jak nie ma szczepionek, potem szczepimy wszystkich i otwieramy kraj.

    1. Szybka kalkulacja wygląda korzystnie dla Australii

      1. Na Covid w Australii zmarło 0,05% populacji

      2. Dla porównania na Covid w USA zmarło 0,3%

      3. W Polsce liczby są takie same jak w USA - 0,3%

  3. Według tego wykresu im jesteśmy starsi tym więcej czasu spędzamy sami. Koło 80 roku życia statystycznie dojeżdżamy do 8 godzin dziennie w samotności.

    1. Emocjonalna reakcja jest taka, że to smutne. Nie lubimy być sami.

    2. Ale u Cala Newporta znalazłem informację o badaniu, które pokazuje, że bycie samemu może być przyjemne, jeśli do tego odstawimy rozpraszacze (tv, telefon) to okazuje się, że robi nam to dobrze.

      1. “Psychologists who studied a group of more than 250 people encouraged to engage in directionless contemplation or free-floating thinking,” summarizes The Guardian, “said that the activity was far more satisfying than the participants had anticipated.”

    3. Wystarczy więc wybrać, że chce się być kreatywnym, a nie smutnym i już.

  4. Można się pobawić generowaniem obrazków przy użyciu Stable Diffusion; jest też fajne narzędzie “Diffuse the rest”, przy użyciu którego możemy naszkicować rysunek, dodać prompt i na podstawie tego model generuje obrazek. Przykład.