Dwa wykresy z internetu / by Kuba Filipowski

  1. Znalazłem wykres w internecie. Wykres pokazuje jak zmieniał się czas, który poświęcamy na konsumpcję mediów w ciągu ostatnich 10 lat.

    1. Patrzenie w telefon urosło z 45 minut w 2011 do ponad 4 godzin 2021.

    2. Komputer stacjonarny z 40 do 50 minut

    3. TV i Radio spadło o ~20%, magazyny o 50% ale magazyny i tak były marginalnie małe.

    4. Okazuje się, że ludzie patrzą w telefon tyle samo czasu co w TV, a komputer, przy którym ja spędzam większość dnia, jest bardziej niszowym medium niż radio.

    5. Na wykresie widać też to co chyba wszyscy czujemy: telefon wgryzł się nie tylko w czas, który poświęcaliśmy na inne media, ale zabrał też duży kawałek czasu, który był do tej pory “czasem bez ekranu”.

    6. Spędzamy prawie 12h dziennie konsumując media. Żyjemy w wyobraźni innych ludzi, którzy te media dla nas wypełniają. Poświęcamy im więcej czasu niż rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom.

    7. Można spokojnie powiedzieć, że wszystko co nie jest konsumpcją mediów robimy w międzyczasie. Praca, życie rodzinne, sport, cokolwiek innego robimy, to tylko przerywniki między konsumpcją mediów.

  2. Znalazłem też inny wykres w internecie. Pokazuje wzrost wartości MANAMA, czyli: Mety, Alphabetu (Google), Netflixa, Apple, Microsoft i Amazona w agregacie w porównaniu do reszty S&P 500 (czyli w tym przypadku S&P 494)

    1. S&P 500 to indeks, który pokazuję siłę amerykańskiej gospodarki, składa się z największych, notowanych na giełdzie, spółek.

    2. Przeważająca większość wzrostu S&P 500 w ostatnich 14 latach to wzrost MANAMA. Ich wartość rosła o ponad 55% rocznie.

    3. Cała reszta indeksu rosła w tym czasie przyzwoite 7% rocznie.

    4. Dynamicznie rosnąca część gospodarki USA, to dziś spółki technologiczne, które dbają o to żebyśmy mieli co robić przed ekranem.