Trzy przykłady postępu / by Kuba Filipowski

  1. Lubię czasem poczytać o postępie naukowym w dziedzinach, których nie rozumiem.

  2. Daje mi to dziecięcy poziom zachwytu nad światem. Nie rozumiem, nie wiem jak to działa, ale cieszy, że się dzieje.

  3. Ostatnio trafiłem na 3 takie rzeczy o potencjalnie istotnym wpływie na przyszłość.

  4. Moderna i Merck pracują wspólnie nad szczepionką mRNA na raka czerniaka. Ich szczepionka właśnie przeszła do kolejnego etapu badań. Osoby, które po usunięciu czerniaka dostały dodatkowo szczepionkę, miały o 44% mniejsze szanse na powrót choroby lub zgon niż ci, którzy dostali tylko immunoterapię, ale nie szczepionkę.

    1. Szczepionka mRNA na Covid była nieco rozczarowująca, ale wygląda na to, że technologia ma potencjał w walce z rakiem.

    2. Moderna i Merck chcą rozszerzyć badania na leczenie również innych typów raka, na przykład raka płuc, który jest najbardziej zabójczą formą raka (biorąc pod uwagę występowanie i śmiertelność).

    3. Dość niesamowite, że mamy szczepionkę na raka.

  5. Rezonans magnetyczny uzyskał 64 miliony razy lepszą ostrość obrazu. Nagłówek wydaje się pomyłką. 64 miliony razy lepsza jakość obrazu? Jakby to miało wyglądać gdybyśmy rozmawiali o nowym ekranie komputera?

    1. Rezonans służy do diagnozowania urazów mózgu (guzy i inne uszkodzenia).

    2. Do tej pory obraz z MRI był wystarczający, żeby takie urazy znaleźć, ale nie wystarczający, żeby dokładnie obejrzeć żywy mózg z dokładnością do mikroskopijnych szczegółów.

    3. Nowy MRI stworzony w Duke’s Center for In Vivo Microscopy daje ten poziom szczegółu.

    4. In Vivo Miscroscopy znaczy, że organ oglądany w mikroskopijnych detalach jest żywy. Żywy mózg na pewno jest różny od martwego mózgu. To podpowiada mi zdrowy rozsądek.

    5. Narazie skanowano w ten sposób myszy, stworzono dzięki temu psychodeliczny, kolorowy obraz mózgu.

  6. Starship ma jutro lecieć na orbitę. Co by nie mówić o Elonie Musku, ma on zdecydowanie rozmach. Starship to duża rakieta, wysokość 120 metrów czyli mniej więcej połowa Pałacu Kultury.

    1. Starship ma ładowność od 100 do 150 ton czyli mniej więcej tyle co Boeing 747-8F (duży samolot).

    2. Czyli Starship będzie mógł zawieźć 500 osób na orbitę. To dużo więcej niż poprzednie rakiety SpaceX i inne.

    3. Nigdy się nie wkręciłem w temat eksploracji kosmosu, ale wiem, że jest ważny z powodów czysto praktycznych. GPS i dobre mapy przydają mi się każdego dnia. Starlink daje możliwość używania internetu w miejscach w których nie ma alternatyw. Bez rakiet kosmicznych tych rzeczy nie ma.

    4. Jeśli można wynieść w kosmos więcej rzeczy i ludzi i spada przy tym cena za kilogram, to staje się to bardziej dostępną platformą do nowych innowacji.

  7. Ciekawe kiedy naukowcy w bazie kosmicznej, będą sprawdzać przy użyciu precyzyjnego rezonansu magnetycznego, czy pacjent zaszczepiony na raka, jest już w pełni zdrowy.

  8. Mam nadzieję, że niedługo.